Ziraat

Kırsalda, doğanın döngüleriyle uyumlu bir yaşam sürdürmeye çalışan iki insanın eseri olan Nedircik Yayınları, doğayla olan doğrudan ilişkisini ve savunduğu yaşam tarzını her zaman koruyarak, ürettiği eserlerle bu felsefeyi okurlarına taşımayı amaçladı.

Sadece yazılar, şiirler ve kitaplar değil, aynı zamanda atalık tohumlar kullanarak hiçbir tarım zehri ve kimyasal madde olmadan doğal yöntemlerle buğday, nohut, bamya ve bakla gibi temiz gıdalar da ürettiler. Bu ürünleri toplulukla paylaşarak sürdürülebilir bir yaşam modelinin örneği oldular. Butik yayınlarının kağıtlarında kullanılan liflerin önemli bir kısmı da kendi bahçelerinden ve tarlalarından elde edildi.

Aşağıda Nedircik Yayınları’nın yetiştirdiği ziraat ürünlerini görebilir, halihazırda yetişip satışa sunulan doğal bir ürünümüz varsa Shopier Dükkan‘ımıza giderek satın alabilirsiniz.

Atalık Karakılçık Buğday Unu

Atalık Karakılçık Buğday Unu

Nedircikler, adı üstünde, ne olduğunu tam bilemediğimiz, adını koyamadığımız şeylerden, “nedircikler”den meydana geliyor. Kâh bir şiir, bir sözün gönülde kalan büyüsü kâh üstüne yazıların çizilerin döküldüğü lif kâğıtlar oluyor, o liflerin kimi tarlada yetişen atalık buğdayların samanından oluyor, o kâğıtların…

Ekolojik Nohut

Ekolojik Nohut

2022 yılında, 5 Nisan tarihinde Biga’nın Bakacak köyünde atadan kalma, yıllardır hiç bir kimyasal madde sokulmayan topraklarımızda ekimini yaptığımız nohudumuzu 19 Temmuz’da hasat edip, 20 Temmuz’da patozdan geçirdik. Tohumluk olarak Biga’nın köylerinden bulduğumuz yerli atalık beyaz nohut tohumunu kullandık. Nohutlar…