Ekopoetika Sunumu – İnan Mayıs Aru

9. yüzyıl Zen Ustası Seigen Ishin, “Uyanış yolunu çalışmaya başlamadan evvel insana dağlar dağ, nehirler nehir gibi görünür,” der ve şöyle devam eder; “uyanış yoluna girip de farkındalığı üzerine çalışarak daha derin bir bilgiye vakıf olduğunda dağlar dağ, nehirler nehir olmaktan çıkar, ancak en nihayetinde uyanıp da gerçek bir farkındalığa vardığında dağlar yeniden dağ nehirler nehir olur.” 

31 Mart 2017 tarihinde İzmir’de Açık Stüdyo’da İnan Mayıs Aru tarafından gerçekleştirilen Ekopoetika sunumunda yuvanın ve yuvayı kuran dilin izleğinde dünyayla ilişkimiz yorumlanmaya çalışıldı. 

Ekopoetika kendine doğayı konu edinen şiirler üzerinde biçimsel bir çalışmadan ziyade doğanın mütemadiyen yazdığı kendine has şiirini okumaya yönelik bir çalışmadır. Hayvanlar ormanda kokularını bırakırken, mantarlar misel ağlarını yeraltında dokurken, kuşlar rüzgârda süzülürken teknik fonksiyonlar yerine getirmenin ötesinde kendi yordamlarınca dünyayı yorumlar ve aslında kendi literatürlerini ortaya koyarlar. Uyanış yolu, dağların ve nehirlerin şiirini okuyup anlama uğraşı içerisinde, on bin türle bir olmanın yoludur.

Patreon ile ABONE olarak bağımsız yayıncılığı destekleyin!
Become a patron at Patreon!