Ekolojik Nohut

2022 yılında, 5 Nisan tarihinde Biga’nın Bakacak köyünde atadan kalma, yıllardır hiç bir kimyasal madde sokulmayan topraklarımızda ekimini yaptığımız nohudumuzu 19 Temmuz’da hasat edip, 20 Temmuz’da patozdan geçirdik. Tohumluk olarak Biga’nın köylerinden bulduğumuz yerli atalık beyaz nohut tohumunu kullandık. Nohutlar iyice kuruduktan sonra  “el değmeden” değil, her bir avuç elde özenle ayıklandıktan sonra satışa sunuldu.

 
Bu nohutlar yetiştirilirken hiç bir kimyasal gübre ve zehir kullanılmadı. Sadece iki sefer kendi hazırladığımız kompost çayı ve ısırgan çayından verdik besin ve ilaç olarak; bolca da özen, ilgi ve sevgi. Nohutların otunu iki sefer elle ve çapayla temizledik. Beş dönüm yeri çapalamak belimizi büktü ama buna değdi. Hasatta dört kadın işçi yardım etti bize, onlara da adil bir bölüşüm adına yöredeki yevmiyenin yüzde yirmi fazlasını verdik. Sürme ve patoz için köyden komşularımız makineleriyle desteğe geldi. Süreç boyu ailelerimiz de fiziken ve manen hep destek verdi bize.

Nohudumuzu Nedircikler’in Shopier sayfası üzerinden okurlarımızla buluşturduk. Adil bir emek ücreti belirleyerek 3 ay içerisinde tüm nohudu sattık. Bu nohudun geliri Nedircikler’in geleneksel doğal kâğıt yapım yöntemlerini incelemek üzere Güneydoğu Asya’ya yaptığı yolculuğu finanse etti.

Asya yolculuğuna çıkmadan önce dönüşte hasat etmek üzere nohuttan boşalan araziye atalık karakılçık buğday tohumu ektik.

Patreon ile ABONE olarak bağımsız yayıncılığı destekleyin!
Become a patron at Patreon!