Bodhidharma – Hakuin Ekaku

Ah, sen Nanjing’e gelmeden evvel imparator
Hiç geri dönmeyecek kocasını beklerken
kaşlarını boyayan bir dula benzerdi.

Sen Nanjiing’e geldin ya şimdi imparator,
yaşlı anasını yitirmiş müşfik
bir karga gibi kederlendi.

Şiir, Çizim ve Kaligrafi: Hakuin Ekaku
Çeviren: İnan Mayıs Aru
Çizim üzerindeki kaligrafide “Zen doğrudan gönle gider. Gerçek doğanı gör ve Buddha ol!” yazıyor.

Bodhidharma Zen öğretisini Hindistan’dan Çin’e getirmesiyle meşhur, yarı efsanevi bir ustadır ve Çin Zeninin ilk piri olarak anılır. Kendisine dair şu hikâye anlatılır:

Bodhidharma Çin’de Büyük Taşıt’ı kavrayabilecek maharette insanlar olduğunu görerek Zihin Mührü olarak da bilinen yöntemiyle, hakikatin doğrudan aktarımını gerçekleştirmek üzere deniz yoluyla Çin’e gelmiş. Yazılı bir yapıt ortaya koymaksızın, yazıtlara yorum yapmaksızın doğrudan insan zihnine işaret ediyor ve insanları kendi Buddha doğalarına uyandırmayı amaçlıyormuş. İmparator Wu da rahip cübbesi giymiş ve Işık Yayan Bilgelik Yazıtı üzerine de çalışan bir yol erbabıymış. Buddhacı öğretiye uygun davranmakla kalmaz, krallığı boyunca pek çok Buddha mabedi kurulmasına ve yola yeni keşişlerin girmesine de önayak olurmuş. İnsanlar onu Buddha’nın Gönül Şahı diye anarmış. Bodhidharma adında büyük bir bilgenin geldiğini öğrenince onu sarayına çağırtmış. Karşılaştıklarında ona “Bunca tapınak inşa ettim, yola bunca keşiş kazandırdım. Sence bunlarla ne kadar erdem kazanmışımdır?” diye sorunca Bodhidharma “Hiç!” diye cevap vermiş. İmparator bunun üstüne, “Peki, kutsal gerçeklerin yüce anlamı nedir?” soracak olmuş. Bodhidharma, “Boş,” demiş, “kutsal gerçek falan da yok,” diye eklemiş. İmparator bu sözler üstüne, “Öyleyse, bu karşımda dikilen kim?” diye sormuş. Bodhidharma, “Bilmiyorum,” diyerek huzurdan ayrılmış.

İmparator şevkle Bodhidharma’nın gelişini, bu ünlü bilgeden bilgelik edinmeyi bekliyormuş ancak Bodhidharma’nın ona sunduğu boşluğa hazır değilmiş, hayal kırıklığına uğramış.

Çin’de karga hayırlı evlat olmanın örneği sayılır; dediklerine göre ebeveynleri yaşlandığında kargalar tıpkı bebekliklerinde onların yaptığı gibi, yemekleri ağızlarında çiğneyerek onlara yedirirmiş.

Lütfen, bu ve benzeri içerikleri size ulaştırmamız için bağımsız yayıncılığı destekleyin. Patreon üzerinden ABONE olarak tüm içeriklere erişim kazanırsınız.
Become a patron at Patreon!