Bilgenin Şarkısı – P’ang Yün

Gündelik hayatımda yok bir zahmet,
Elime ne düşmüşse onunla yetinirim.
Ne seçerim bir şeyciği ne geri çeviririm.
Ne bir telaş var, ne gaflet.
Büyülü güçlerim ve manevi talimim,
Su taşıyıp ateş için odun kesmekten ibaret

P’ang Yün (740–808)
Çeviren: İnan Mayıs Aru

P’ang Yün, Çin Zen Budizm’inde öğretiye yönelik kendine has yaklaşımıyla tanınan bir figürdür. Keşiş olmak için aile hayatından vazgeçerek manastıra giren pek çok Zen izdeşinin aksine, P’ang Yün karısı ve kızıyla birlikte günlük yaşamı bağlamında Zen uygulamayı seçmişti. Bu karar Zen pratiğinin sıradan insanlar için erişilebilirliğini vurgulayarak uyanış yolunun manastır ortamı dışında da pratik edilebileceğini gösteren ilk örneklerden olması bakımından son derece önemlidir.

P’ang Yün’ün Mazu Daoyi ve Shitou Xiqian gibi diğer Zen ustalarıyla diyalogları ve anekdotları Zen literatüründe hazine değerindedir. Bu etkileşimler onun derin anlayışını ve keskin zekâsını sergiler ve P’ang Yün derin gerçekleri aktarmak için genellikle mizah ve paradoksa başvurur.

P’ang Yün’ün öğretileri sıklıkla sadeliğin, kendiliğindenliğin ve teorik bilgiden ziyade doğrudan deneyimin önemini vurgulamıştır. Onun pratiklik ve gündelik hayatla bütünleşme ile karakterize edilebilecek Zen yaklaşımı, Zen Budizmi üzerinde kalıcı bir etki yaratmış ve sayısız Zen izdeşine sıradan olanın içindeki olağanüstüyü bulmaları için ilham vermiştir.

Patreon ile ABONE olarak bağımsız yayıncılığı destekleyin!
Become a patron at Patreon!