GİRİZGAH

NEDİRCİK YAVRULARI

kilimimde namaz kılmaya gelen ayaklar
ve en çok küçük parmakları
beni görmeden üstüme basarlar

şaşarım beni işleyene

kilimimin nakışları
nedircik yavrularına benzer
ki çocukluğumdan beri çok uğraşırım
nedircik yavrulariyle

 

ASAF HALET ÇELEBİ

 

Nedircik: Masallarda ve halk ağzında geçer… Ne olduğu söylenmek istenmeyen şeye verilen ad.

İNAN MAYIS ARU

Orman memuru olarak çalışan ailem sayesinde çocukluğum çoklukla Çanakkale, Biga’nın dağlarında, kırlarında ve ormanlarında geçti. Doğayı ve yaban yaşamı tanıma fırsatını, o dağlarda babamla mantar kardeşimleyse hayaller ve oyunlar peşinde yaptığımız eşsiz yürüyüşlere borçluyum. Biga Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra aslında dünyayı gezmeyi düşlerken pek istemeden de olsa Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’ne girdim ve henüz öğrenciyken çeşitli makale, öykü ve şiir çevirileriyle dilin çok katmanlı evreninde buldum kendimi. Pek çok kitap çevirisinin yanı sıra, film festivalleri için altyazı çevirileri yaptım, festival organizasyonlarında yer aldım. Çeviriler haricinde çeşitli süreli yayınlarda edebiyat eleştirileri, öyküler, denemeler, şiirler kaleme aldım. İstanbul’da geçirdiğim gel-gitli yıllardan sonra dağların ve nehirlerin sessizliğine söz bulmak üzere gerçek yurduma, yabana döndüm.

 

 

GİRİZGAH” üzerine 2 yorum

  1. bunu size neden gönderdim?

    BURDUR’A GİDEN ADAM

    Bütün gün karton toplayıp şarkı söyleyen genç kızın, genç olmayan küçük kız kardeşinin birilerinden para isteyişi gibi bir ifade vardı, diğerine kıyasla daha az güneş alan kaldırımdaki adamın yüzünde. Genç olmayan küçük kız kardeşi kimse görmedi. Bu yüzden kaldırımdaki adam neredeyse belirsiz. Ama bu ifade konuşurken bitirilememiş bir cümleye benzetilebilir, çirkin ve sanki kestaneyle olan mücadelesinde rövanş isteyen bir sincabınki gibi. İşin sonunda sincabın kestaneden vazgeçerek iç geçirdiği ve dünyadaki bütün kestaneleri ne halleri varsa görsünler diye kendi hallerine bıraktığı bir rövanş. Etrafta dolaşan insanlar adamın yüzüne bir anlığına bakmış olmalılar ama bu hiçbir şeyi değiştirmez. Adamın az önce indiği otobüse hiç binmemiş olmasını kimse sağlayamaz. Bunun için çok geç. Yanlış şehir.

  2. Selam. Sizinle anın birinde karşılaşmayı çok istiyorum. 1 haftadır yaşadıklarım beni sizinle temas ettirdi ve inanıyorum ki karşılaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir